Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie

Znajdź nas na:

Wydarzenia

 

O skarbach Lanckorony w Domu Golonki

 

/ Anna Witalis-Zdrzenicka / 

Skarb Lanckorońskiej góry - twierdza górska, która powstawała poprzez nawarstwianie działań kolejnych pokoleń, to unikatowy zespół fortyfikacji w skali światowej - tłumaczył, dr inż. arch. Krzysztof Wielgus na wernisażu wystawy w Domu Golonki w piątek 25 czerwca. Wskazał też na skarb, jakim jest zainteresowanie twierdzą wśród uczniów szkół gminy Lanckorona, bo nawet najcenniejszy zabytek nie ostoi się bez tych, którzy go strzegą w swoich sercach. 

Nawiązał w ten sposób do połączonej wystawy plansz, będących podsumowaniem badań archeologów i historyków architektury militarnej z makietami i pracami plastycznymi nagrodzonymi w gminnym konkursie interdyscyplinarnym "Twierdza Lanckorona", zorganizowanym przez GOK pod patronatem wójta Tadeusz Łopaty. Podczas wernisażu laureaci odbierali nagrody z rąk wójta (fundatora nagród) i dyrektor GOK Małgorzaty Dziadkowiec oraz przyjmowali gratulacje od dr. Wielgusa i prof. Zbigniewa Mirka, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Lanckorońskiej, które było organizatorem spotkania wespół z GOK-iem. 

W drugiej części spotkania dr inż. arch Krzysztof Wielgus - specjalista w dziedzinie dawnych fortyfikacji, pracownik naukowy Politechniki Krakowskiej i członek Komisji Architektury Militarnej Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS (Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków) - omówił dzieje fortyfikacji lanckorońskiej od gródka stożkowatego z IX - X wieku, przez czasy kazimierzowskie, nowożytne fortyfikacje zamku z czasów Mikołaja Zebrzydowskiego, później fortyfikowanie twierdzy przez konfederatów barskich, po czasy austriackie. Podkreślał, że twierdza Lanckorona nie została poddana przez konfederatów. Po I rozbiorze Polski została przekazana garnizonowi austriackiemu, a konfederaci opuszczali ją z honorami wojskowymi, oddawanymi im przez nowych gospodarzy. 

Nawiązał też to połączenia Lanckorońskiej Góry z zespołem pasyjnym Kalwarii Zebrzydowskiej. Wraz z nim część Lanckorońskiej góry wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W topografii polskiej Jerozolimy, Lanckorońskiej Górze przypada miejsce Góry Oliwnej. Jednak granica wpisu na listę UNESCO obejmuje część zamku, mijając tę jego część, bez której nie byłoby Kalwarii - pierzeję z oknem, z którego Dorota i Mikołaj Zebrzydowcy ujrzeli wizję trzech płonących krzyży nad górą, na której ufundowali sanktuarium, a która stała się inspiracją do odtworzenia w terenie tej części Jerozolimy, która wiązała się z męką i śmiercią Jezusa Chrystusa. Linia wpisu mija też znaczną część fortyfikacji, które - jak wielokrotnie podkreślał dr Wielgus, są unikatowym reliktem w światowej skali i w których spotkało się bardzo cenne dziedziczenie wartości, czyli nabudowywanie nowych rozwiązań na dawniejsze. Rozpoczęto zabiegi o poszerzenie wpisu, prowadzone przez komisję powołaną przez wójta Tadeusza Łopatę, w której obok prof. dr inż. arch. Zbigniewa Myczkowskiego i dr. Wielgusa pracuję prof. dr hab. Zbigniew Mirek, dr Jan Janczykowski i dr Piotr Sadowski. 

Krzysztof Wielgus podkreślał, że wszystko, co zostało zrobione dla archeologicznego i historycznego przebadania ruin wraz z fortyfikacjami, zakonserwowania ich, odkrycia m.in. dziedzińca z średniowiecznym brukiem oraz opracowanie planów konserwacji i częściowej rekonstrukcji ze wszystkimi pozwoleniami na realizację oraz udostępnienia turystycznego – wykonane zostało wyłącznym nakładem gminy Lanckorona. Do dalszego etapu prac potrzebne są już fundusze zewnętrzne, o co komisja aktywnie i nieustannie zabiega.

Do historii i znaczenia twierdzy Lanckorona oraz batalii współczesnej o uwidocznienie fortyfikacji, zakonserwowanie i częściową rekonstrukcję ruin oraz udostępnienie fortyfikacji w formie ścieżek edukacyjnych w nowoczesnym rozumieniu poszanowania  zabytku i jego otocznia - wrócimy niebawem. Na razie zachęcamy do zapoznania się bardzo ciekawą wystawą Domu Golonki.


Projekt „Twierdza Lanckorona w muzeum i pamiątkach mieszkańców”

zrealizowany został przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lanckorońskiej 

we współpracy z GOK w Lanckoronie 

przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego fot. Paulina Tomczykiewicz


      


      


      


      


      


      


     


      


      
 

 

 


Nasi przyjaciele

Restauracja Verona

veronalanckorona.pl

Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony

tpl.lanckorona.pl

Te­atr Fi­gur Kraków

teatrfigur.pl

„OGNISKO TERRA ARTIS”

www.terraartis.eu

Zespół Szkół w Lanckoronie

zswlanckoronie.internetdsl.pl

Zespół Szkół w Izdebniku

sp-izdebnik@krakow.home.pl

Stowarzszenie Akolada Izdebnicka

www.facebook.com/akolada.izdebnicka

FALKOSHOW

www.falkoshow.pl

NBS

Hotel Modrzewiówka

http://www.modrzewiowka.eu/

Gminna Biblioteka Publiczna w Lanckoronie

https://www.facebook.com/malopolskiinstytutteatralny

Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego

Agencja Artystyczna GAP

http://www.fundacja.e-gap.pl/

U Maciejowej

http://umaciejowej.pl/
Informujmy, że Administratorem Danych Osobowych jest Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie z siedzibą przy ul. Krakowska 8, 34-143 Lanckorona, tel.33 876 35 67.
Kontakt do Inspektora Ochrony Danych 33 876 35 67.
Przesyłane dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu prowadzenia korespondencji.
Każda osoba przesyłając wiadomość zawierającą jej dane osobowe drogą elektroniczną ma prawo dostępu do tych danych, żądania ich usunięcia, sprostowania, ograniczenia przetwarzania lub sprzeciwu wobec ich przetwarzania w związku z jej szczególną sytuacją, a także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

-->
Pozostałe aktualności
Warsztaty LATO W TEATRZE
2020-08-21
Kończymy dwutygodniową przygodę z teatrem, tańcem, śpiewem i zabawą. Zobaczcie co robiliśmy w ramach półkolonii lato w teatrze.
Półkolonia - "Lato w teatrze"
2020-08-10
Informujemy, że w dniach od 10.08-22.08 na terenie Ośrodka Kultury odbywać się będzie półkolonia artystyczna "Lato w teatrze"
URLOP URLOP URLOP
2020-07-24
W dniach 27.07 - 09.08 2020 r.  gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie będzie nieczynny z powodu urlopu pracowników.
Półkolonia LATO W TEATRZE
2020-06-30
Otwieramy nabór na półkolonię dla dzieci w wieku 7 - 14.
GOK nieczynny w dniu 12.06.2020
2020-06-12