/ Anna Witalis-Zdrzenicka /
Nareszcie, po ponadrocznej przerwie covidowej, możliwe było zorganizowanie wystawy w Muzeum. Poświęcona była oczywiście Twierdzy Lanckorona w czasie konfederacji barskiej. Towarzyszył jej wykład dr. Piotra Sadowskiego o tym samym tytule. Była to też doskonała okazja do wręczenia nagród laureatom gminnego konkursu interdyscyplinarnego i podziękowań nauczycielom pracującym w jury.
Organizatorem wydarzenia były Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lanckorońskiej i Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie. Przybyli na nie: wójt Tadeusz Łopata, przewodniczący Rady Gminy Ryszard Frączek, odpowiedzialna za promocję gminy Paulina Tomczykiewicz, uczniowie - laureaci gminnego konkursu interdyscyplinarnego Twierdza Lanckorona w części historycznej i literackiej, nauczyciele pracujący w komisjach oceniających ich prace oraz dyrektorzy szkół.
Gości powitali prof. dr hab. Zbigniew Mirek - prezes stowarzyszenia, wójt Tadeusz Łopata - pod którego patronatem odbywał się gminny konkurs i dyrektor GOK Małgorzata Dziadkowiec. Podkreślali, jak ważna jest świadomość własnych korzeni, kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które kształtowały oblicze naszej ziemi, a zarazem jak ważnym wydarzeniem w historii narodu była konfederacja barska - matka wszystkich patriotycznych zrywów, prowadzących do odzyskania niepodległego państwa Polskiego w 1918 roku. Wyrażali też radość, że uczniowie szkół naszej gminy tak licznie podjęli się odpowiedzi na propozycję GOK-u i przystąpili do konkursu, pogłębiając swoją wiedzę i angażując talenty.
Laureaci quizu historycznego i części literackiej otrzymali nagrody - współfinansowane przez wójta gminy Lanckorona - dyplomy i gratulacje, nauczyciele - podziękowania, wszyscy - gorące brawa. Piękna pogoda w piątkowe popołudnie 4 czerwca pozwoliła na zorganizowanie tej części uroczystości w ogrodzie muzealnym.
Następnie uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na poczęstunek w izbie kuchennej muzeum i zwiedzenie ekspozycji wnętrz domu lanckorońskiego - odnowionej, w nowej aranżacji autorstwa muzealnika Bożeny Kobiałki.
Wydarzenie zwieńczył wykład dr. Piotra Sadowskiego na temat roli twierdzy Lanckorona w konfederacji barskiej. Piotr Sadowski jest obecnie - co podkreślali zgodnie prof. Zbigniew Mirek i wójt Tadeusz Łopata - największym znawcą dziejów konfederacji barskiej nie tylko w okolicach Lanckorony, ale także na obszarze obecnej południowej Polski. Na kolejnych slajdach swojej prezentacji pokazał zarówno analizę przebiegu obydwu bitew lanckorońskich, jak też wygląd twierdzy w czasach konfederackich. Zarys obwarowań tej twierdzy wokół zamku odkrył, prowadząc prace badawcze na terenie lanckorońskiej góry. Wyniki swoich badań, dokonując analizy porównawczo-historycznej, zestawił z mapami austriackimi z XIX wieku, zachowanymi źródłami z czasów konfederacji i analogicznymi fortyfikacjami z tego okresu. Opierając się na źródłach i analizach terenowych wyjaśniał, co w zachowanej tradycji jest twardym faktem historycznym, co nie znajduje zupełnego potwierdzenia, a które fakty należą do legendy.
Przy okazji wykładu wójt poinformował też o pracach zmierzających do zakonserwowania ruin i częściowego ich odtworzenia. Jak mówił, po okresie przestoju, spowodowanego m.in. pandemią, znów pojawiły się szanse na dalsze prowadzenie prac, rozpoczętych w poprzedniej dekadzie na wzgórzu zamkowym.
Piątkowa wystawa i wykład dr. Piotra Sadowskiego odbyły się w ramach projektu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Lanckorońskiej pt. "Twierdza Lanckorona w muzeum i pamiątkach mieszkańców", realizowanym przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
fot. Anna Witalis-Zdrzenicka