Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie

Znajdź nas na:

Wydarzenia

 

Trwają Warsztaty Filmu Animowanego w Lanckoronie

2020-09-17

 

Anna Witalis-Zdrzenicka

Twórcy filmów animowanych, dyplomanci i studenci uczestniczą w odbywających się aktualnie w Lanckoronie XXVIII Międzynarodowych Warsztatach Filmu Animowanego. Mają tu okazję pracować pod okiem wybitnych twórców – pedagogów polskich i zagranicznych uczelni artystycznych. Nasi goście prowadzą też warsztaty i prezentacje dla dzieci z gminy Lanckorona.
Uczestnicy Warsztatów będą pracowali w Gminnym Ośrodku Kultury w Lanckoronie do 22 września. W tym roku, ze względu na epidemię, może brać w nich udział mniej osób, niż zwykle, z dużą przewagą uczestników z Polski. Nabór na Warsztaty, jak w poprzednich edycjach, miał charakter konkursowy. Wybrano 15 osób, z czego 5 to twórcy rekomendowani przez niemiecki instytut DIAF (2 osoby z Niemiec i po jednej z Kostaryki, Kolumbii i Portugalii). Na miejscu pracują z nimi polscy profesorowie: twórca programowy Warsztatów prof. dr hab. Jerzy Kucia, wieloletni pegagog z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prof. dr hab. Jacek Adamczak z Uczelni Artystycznej w Poznaniu i dr Izabela Plucińska z Akademii Sztuki w Szczecinie. To międzynarodowe sławy z dużym i docenianym w świecie dorobkiem artystycznym i pedagogicznym. Pandemia ograniczyła udział wykładowców z innych krajów, ale wirtualnie z uczestnikami spotkał się dyrektor artystyczny Niemieckiego Instytutu Filmu Animowanego DIAF, dr Till Grahl.

Uczestnicy warsztatów mają możliwość konfrontowania swoich pomysłów i koncepcji z mistrzami sztuki filmu animowanego, wysłuchania wykładów i obejrzenia prezentacji ich filmów, ale także do wzajemnej wymiany doświadczeń własnych i swoich uczelni oraz środowisk twórczych.

Przebieg Warsztatów i ich najważniejsze wydarzenia, w tym mistrzowskie wykłady i pokazy filmowe, można śledzić na bieżąco na Facebooku: profil FB warsztatów i YouTube: kanał YouTube. Efekty pracy uczestników będzie można poznać nieco później. Dzieła zainspirowane podczas warsztatów i dopracowywane w ich trakcie, swój ostateczny kształt zyskają nieco później. Ale, jak zapewniają organizatorzy, będzie je można obejrzeć także w Lanckoronie, o czym będziemy informowali na naszej stronie GOK-u na bieżąco. Będziemy też mogli pokazać u nas wybrane filmy powstałe podczas poprzednich edycji Warsztatów.

Pięknym gestem twórców Warsztatów jest zorganizowanie warsztatów i wykładów dla uczniów szkół gminy Lanckorona. Wójt Tadeusz Łopata udostępnił jak w poprzednich latach salę sesyjną Urzędu Gminy na dziecięce warsztaty. Biorą w nich udział dwie grupy po 6 uczniów wytypowanych przez szkoły. Ponadto wykładowcy prezentują film animowany i możliwości, jakie stwarza on dla rozwoju i formacji kulturowej młodego człowieka w szkołach. W tym roku wykładowcy odwiedzili Szkołę Podstawową w Izdebniku.

Warsztaty finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Kraków, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Deutsches Institut Fur Animationsfilm, Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Gminę Lanckorona. Organizatorem jest Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego Studio A. Nad potrzebami gości i sprawnym przebiegiem ich pracy ze strony gospodarzy czuwa dyrektor GOK Małgorzata Dziadkowiec wraz z zespołem pracowników.


Na fotografiach: Wykład inauguracyjny prof. dr hab. Jerzego Kuci, zajęcia warsztatowe dla dorosłych, spotkanie prof. Jerzego Kuci, prof. Jacka Adamczyka i wójta Tadeusza Łopaty, warsztaty dla dzieci i młodzieży z prowadzącymi Mileną Molendą i Małgorzatą Fraus.


fot. Anna i Jan Zdrzeniccy

 Nasi przyjaciele

Restauracja Verona

veronalanckorona.pl

Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony

tpl.lanckorona.pl

Te­atr Fi­gur Kraków

teatrfigur.pl

„OGNISKO TERRA ARTIS”

www.terraartis.eu

Zespół Szkół w Lanckoronie

zswlanckoronie.internetdsl.pl

Zespół Szkół w Izdebniku

sp-izdebnik@krakow.home.pl

Stowarzszenie Akolada Izdebnicka

www.facebook.com/akolada.izdebnicka

FALKOSHOW

www.falkoshow.pl

NBS

Hotel Modrzewiówka

http://www.modrzewiowka.eu/

Gminna Biblioteka Publiczna w Lanckoronie

https://www.facebook.com/malopolskiinstytutteatralny

Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego

Agencja Artystyczna GAP

http://www.fundacja.e-gap.pl/

U Maciejowej

http://umaciejowej.pl/
Informujmy, że Administratorem Danych Osobowych jest Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie z siedzibą przy ul. Krakowska 8, 34-143 Lanckorona, tel.33 876 35 67.
Kontakt do Inspektora Ochrony Danych 33 876 35 67.
Przesyłane dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu prowadzenia korespondencji.
Każda osoba przesyłając wiadomość zawierającą jej dane osobowe drogą elektroniczną ma prawo dostępu do tych danych, żądania ich usunięcia, sprostowania, ograniczenia przetwarzania lub sprzeciwu wobec ich przetwarzania w związku z jej szczególną sytuacją, a także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

-->
Pozostałe aktualności
Warsztaty LATO W TEATRZE
2020-08-21
Kończymy dwutygodniową przygodę z teatrem, tańcem, śpiewem i zabawą. Zobaczcie co robiliśmy w ramach półkolonii lato w teatrze.
Półkolonia - "Lato w teatrze"
2020-08-10
Informujemy, że w dniach od 10.08-22.08 na terenie Ośrodka Kultury odbywać się będzie półkolonia artystyczna "Lato w teatrze"
URLOP URLOP URLOP
2020-07-24
W dniach 27.07 - 09.08 2020 r.  gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie będzie nieczynny z powodu urlopu pracowników.
Półkolonia LATO W TEATRZE
2020-06-30
Otwieramy nabór na półkolonię dla dzieci w wieku 7 - 14.
GOK nieczynny w dniu 12.06.2020
2020-06-12