Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie

Znajdź nas na:

Wydarzenia

 

Twierdza Lanckorona - wystawa w Muzeum z wręczeniem nagród i wykładem

2021-06-05

 

/ Anna Witalis-Zdrzenicka /
Nareszcie, po ponadrocznej przerwie covidowej, możliwe było zorganizowanie wystawy w Muzeum. Poświęcona była oczywiście Twierdzy Lanckorona w czasie konfederacji barskiej. Towarzyszył jej wykład dr. Piotra Sadowskiego o tym samym tytule. Była to też doskonała okazja do wręczenia nagród laureatom gminnego konkursu interdyscyplinarnego i podziękowań nauczycielom pracującym w jury.
Organizatorem wydarzenia były Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Lanckorońskiej i Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie. Przybyli na nie: wójt Tadeusz Łopata, przewodniczący Rady Gminy Ryszard Frączek, odpowiedzialna za promocję gminy Paulina Tomczykiewicz, uczniowie - laureaci gminnego konkursu interdyscyplinarnego Twierdza Lanckorona w części historycznej i literackiej, nauczyciele pracujący w komisjach oceniających ich prace oraz dyrektorzy szkół. 
Gości powitali prof. dr hab. Zbigniew Mirek - prezes stowarzyszenia, wójt Tadeusz Łopata - pod którego patronatem odbywał się gminny konkurs i dyrektor GOK Małgorzata Dziadkowiec. Podkreślali, jak ważna jest świadomość własnych korzeni, kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które kształtowały oblicze naszej ziemi, a zarazem jak ważnym wydarzeniem w historii narodu była konfederacja barska - matka wszystkich patriotycznych zrywów, prowadzących do odzyskania niepodległego państwa Polskiego w 1918 roku. Wyrażali też radość, że uczniowie szkół naszej gminy tak licznie podjęli się odpowiedzi na propozycję GOK-u i przystąpili do konkursu, pogłębiając swoją wiedzę i angażując talenty.
Laureaci quizu historycznego i części literackiej otrzymali nagrody - współfinansowane przez wójta gminy Lanckorona - dyplomy i gratulacje, nauczyciele - podziękowania, wszyscy - gorące brawa. Piękna pogoda w piątkowe popołudnie 4 czerwca pozwoliła na zorganizowanie tej części uroczystości w ogrodzie muzealnym.
Następnie uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na poczęstunek w izbie kuchennej muzeum i zwiedzenie ekspozycji wnętrz domu lanckorońskiego - odnowionej, w nowej aranżacji autorstwa muzealnika Bożeny Kobiałki. 
Wydarzenie zwieńczył wykład dr. Piotra Sadowskiego na temat roli twierdzy Lanckorona w konfederacji barskiej. Piotr Sadowski jest obecnie - co podkreślali zgodnie prof. Zbigniew Mirek i  wójt Tadeusz Łopata - największym znawcą dziejów konfederacji barskiej nie tylko w okolicach Lanckorony, ale także na obszarze obecnej południowej Polski. Na kolejnych slajdach swojej prezentacji pokazał zarówno analizę przebiegu obydwu bitew lanckorońskich, jak też wygląd twierdzy w czasach konfederackich. Zarys obwarowań tej twierdzy wokół zamku odkrył, prowadząc prace badawcze na terenie lanckorońskiej góry. Wyniki swoich badań, dokonując analizy porównawczo-historycznej, zestawił z mapami austriackimi z XIX wieku, zachowanymi źródłami z czasów konfederacji i analogicznymi fortyfikacjami z tego okresu. Opierając się na źródłach i analizach terenowych wyjaśniał, co w zachowanej tradycji jest twardym faktem historycznym, co nie znajduje zupełnego potwierdzenia, a które fakty należą do legendy. 
Przy okazji wykładu wójt poinformował też o pracach zmierzających do zakonserwowania ruin i częściowego ich odtworzenia. Jak mówił, po okresie przestoju, spowodowanego m.in. pandemią, znów pojawiły się szanse na dalsze prowadzenie prac, rozpoczętych w poprzedniej dekadzie na wzgórzu zamkowym.
Piątkowa wystawa i wykład dr. Piotra Sadowskiego odbyły się w ramach projektu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Lanckorońskiej pt. "Twierdza Lanckorona w muzeum i pamiątkach mieszkańców", realizowanym przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

fot. Anna Witalis-Zdrzenicka
         

         

         

         

         

         

         

   


Nasi przyjaciele

Restauracja Verona

veronalanckorona.pl

Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony

tpl.lanckorona.pl

Te­atr Fi­gur Kraków

teatrfigur.pl

„OGNISKO TERRA ARTIS”

www.terraartis.eu

Zespół Szkół w Lanckoronie

zswlanckoronie.internetdsl.pl

Zespół Szkół w Izdebniku

sp-izdebnik@krakow.home.pl

Stowarzszenie Akolada Izdebnicka

www.facebook.com/akolada.izdebnicka

FALKOSHOW

www.falkoshow.pl

NBS

Hotel Modrzewiówka

http://www.modrzewiowka.eu/

Gminna Biblioteka Publiczna w Lanckoronie

https://www.facebook.com/malopolskiinstytutteatralny

Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego

Agencja Artystyczna GAP

http://www.fundacja.e-gap.pl/

U Maciejowej

http://umaciejowej.pl/
Informujmy, że Administratorem Danych Osobowych jest Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie z siedzibą przy ul. Krakowska 8, 34-143 Lanckorona, tel.33 876 35 67.
Kontakt do Inspektora Ochrony Danych 33 876 35 67.
Przesyłane dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu prowadzenia korespondencji.
Każda osoba przesyłając wiadomość zawierającą jej dane osobowe drogą elektroniczną ma prawo dostępu do tych danych, żądania ich usunięcia, sprostowania, ograniczenia przetwarzania lub sprzeciwu wobec ich przetwarzania w związku z jej szczególną sytuacją, a także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

-->
Pozostałe aktualności
Warsztaty LATO W TEATRZE
2020-08-21
Kończymy dwutygodniową przygodę z teatrem, tańcem, śpiewem i zabawą. Zobaczcie co robiliśmy w ramach półkolonii lato w teatrze.
Półkolonia - "Lato w teatrze"
2020-08-10
Informujemy, że w dniach od 10.08-22.08 na terenie Ośrodka Kultury odbywać się będzie półkolonia artystyczna "Lato w teatrze"
URLOP URLOP URLOP
2020-07-24
W dniach 27.07 - 09.08 2020 r.  gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie będzie nieczynny z powodu urlopu pracowników.
Półkolonia LATO W TEATRZE
2020-06-30
Otwieramy nabór na półkolonię dla dzieci w wieku 7 - 14.
GOK nieczynny w dniu 12.06.2020
2020-06-12