Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie

Znajdź nas na:

Wydarzenia

 

Wernisaż wystawy Tomka Sikory z muzyką historyczną w ogrodzie Muzeum

2021-07-22

 

/ Anna Witalis-Zdrzenicka /
Środowy wernisaż, zorganizowany w ramach Festiwalu Terra Artis w ogrodzie Muzeum, miał charakter prawdziwie integracyjny, od spotkania sztuk obrazu i dźwięku po spotkania przyjaciół i pasjonatów. W pięknej ogrodowej scenerii i sprzyjającej atmosferze, rozumianej na wielu poziomach, obcować można było z inspirująca, bogatą w doznania sztuką.
Susanne i Michał Nagy zaprosili na kolejną ucztę, "upichconą" przez mistrza fotografii Tomasza Sikorę i grająca na violi da gamba Justynę Rekść–Raubo. Artystkę, absolwentkę Akademii Muzycznej w Warszawie, przedstawił Michał Nagy: - Jest wiolonczelistką, muzykiem intensywnie zajmującym się od dłuższego już czasu instrumentami historycznymi, a także muzyką współczesną. Współtworzyła zespół Nonstrom, który występował w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Jest inicjatorką i dyrektorką Letniej Filharmonii Aukso, osoba wielu talentów. Ona sama opowiedziała o violach da gamba, instrumencie, który występował w różnych rozmiarach (do Lanckorony przywiozła viole wielkości wiolonczeli i wielkości altówki). Rozwinął się najbardziej w XVI i XVII wieku. Przez długi czas był instrumentem zapomnianym. Odnaleziony po latach, przywrócony został salom koncertowym i zespołom kameralnym. Udowadniała, że viola da gamba to skrzyżowanie gitary i wiolonczeli - ma korzenie w gitarze, a później dodano do niej smyczek. Zagrała muzykę dawną charakterystyczną dla instrumentów tego rodzaju oraz popularne utwory różnych epok. Wspominała swój pierwszy instrument - wiolonczelę, podarowaną przez wujka z Myślenic Wita Podczerwińskiego i witała go serdecznie wraz z ciocią w gronie uczestników wernisażu. - To najlepszy instrument, jaki miałam w życiu, do dzisiaj na nim gram, a także moja córka - mówiła. Na wernisaż przybył też profesor AM w Warszawie Maciej Niesiołowski, który dyrygował koncertem kończącym studia pani Justyny. Z boku, w cieniu starego drzewa, koncertowi na violi da gamba przysłuchiwał się Grzegorz Turnau. 
Tomasza Sikory nie trzeba już było przedstawiać, bo jest z uczestnikami Festiwalu Terra Artis i Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych od samego początku i prowadzi warsztaty fotograficzne. Michał Nagy nawiązał do zaprzyjaźnionego festiwalu "Muzyka na szczytach" w Zakopanem i wspaniałego albumu wydanego z tej okazji z fotografiami Tomasza Sikory, który "podpowiedział" małżeństwu Nagy wprowadzenie fotografii do Warsztatów w tym roku. 
Fotografie Tomasza Sikory rozstawione zostały po całym ogrodzie i wpisane w jego przestrzeń. Autor wystawy opowiedział o swoich pracach krótko, zwracając uwagę na fotografowane  kadry z rzeczywistości, wyjęte z kontekstu na fotografiach i na nowy kontekst, który uzyskały, gdy przestrzeń ogrodu między tymi obrazami wypełnili ludzie. Tytuł wystawy, to "Obrazy odkryte na nowo". I tak właśnie stało się podczas tej wystawy. - Jestem zaczarowany Lanckoroną i tym miejscem, tym ogrodem - mówił Tomasz Sikora. Podkreślał wspaniałą atmosferę emanującą z naszych uliczek i zaułków. - Tędy nie wystarczy przejechać. Tu trzeba być, przespać kilka nocy, poczuć to miejsce, ludzi, którzy znaleźli tutaj sobie wspaniałe miejsce do tworzenia, bo ono rzeczywiście inspiruje - mówił. Porównał klimat Lanckorony do tego, który panuje w Kazimierzu nad Wisłą.
Michał Nagy dziękował Tomaszowi Sikorze za przyjęcie zaproszenia, cytując wypowiedź pana Tomasza: - Jeśli traktujemy fotografię jako rzecz najważniejszą, jeśli naprawdę się w niej zakochamy, to ona nam nie da kosza, dodając, że tak samo myśl ta dotyczy muzyki, a jako że wernisaż łączy muzykę i obraz, uznał ją za motto tego spotkania w muzealnym ogrodzie.
Po zakończeniu wernisażu jeszcze długo grupki ludzi rozmawiały w ogrodzie, ciesząc się wspaniale spędzonym popołudniem, spotkaniami znajomych, poznawaniem nowych ludzi. A miedzy nimi uwijali się uczestnicy Warsztatów, korzystając z okazji np. do nagrania rozmowy z Kazimierzem Wiśniakiem w ramach warsztatów radiowych. 
fot. Anna Witalis-Zdrzenicka

                                  
Nasi przyjaciele

Restauracja Verona

veronalanckorona.pl

Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony

tpl.lanckorona.pl

Te­atr Fi­gur Kraków

teatrfigur.pl

„OGNISKO TERRA ARTIS”

www.terraartis.eu

Zespół Szkół w Lanckoronie

zswlanckoronie.internetdsl.pl

Zespół Szkół w Izdebniku

sp-izdebnik@krakow.home.pl

Stowarzszenie Akolada Izdebnicka

www.facebook.com/akolada.izdebnicka

FALKOSHOW

www.falkoshow.pl

NBS

Hotel Modrzewiówka

http://www.modrzewiowka.eu/

Gminna Biblioteka Publiczna w Lanckoronie

https://www.facebook.com/malopolskiinstytutteatralny

Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego

Agencja Artystyczna GAP

http://www.fundacja.e-gap.pl/

U Maciejowej

http://umaciejowej.pl/
Informujmy, że Administratorem Danych Osobowych jest Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie z siedzibą przy ul. Krakowska 8, 34-143 Lanckorona, tel.33 876 35 67.
Kontakt do Inspektora Ochrony Danych 33 876 35 67.
Przesyłane dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu prowadzenia korespondencji.
Każda osoba przesyłając wiadomość zawierającą jej dane osobowe drogą elektroniczną ma prawo dostępu do tych danych, żądania ich usunięcia, sprostowania, ograniczenia przetwarzania lub sprzeciwu wobec ich przetwarzania w związku z jej szczególną sytuacją, a także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

-->
Pozostałe aktualności
Warsztaty LATO W TEATRZE
2020-08-21
Kończymy dwutygodniową przygodę z teatrem, tańcem, śpiewem i zabawą. Zobaczcie co robiliśmy w ramach półkolonii lato w teatrze.
Półkolonia - "Lato w teatrze"
2020-08-10
Informujemy, że w dniach od 10.08-22.08 na terenie Ośrodka Kultury odbywać się będzie półkolonia artystyczna "Lato w teatrze"
URLOP URLOP URLOP
2020-07-24
W dniach 27.07 - 09.08 2020 r.  gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie będzie nieczynny z powodu urlopu pracowników.
Półkolonia LATO W TEATRZE
2020-06-30
Otwieramy nabór na półkolonię dla dzieci w wieku 7 - 14.
GOK nieczynny w dniu 12.06.2020
2020-06-12