Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie

Znajdź nas na:

Wydarzenia

 

40 gitar zagrało na lanckorońskim rynku

2021-07-25

 

/ Anna Witalis-Zdrzenicka /
Koncertem orkiestry złożonej z 40 gitar, trzech instrumentów smyczkowych, instrumentów perkusyjnych i akordeonu, a także występem duetów, tercetów, kwartetów i składów kameralnych oraz rokowych w sobotę 24 lipca zakończył się XIV Festiwal Terra Artis i Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie.
W orkiestrze zagrali wszyscy uczestnicy Warsztatów - i ci dla których przygoda z gitarą dopiero się rozpoczyna, i muzycy grający już od wielu lat - uczniowie szkół muzycznych wszystkich stopni, laureaci konkursów. Ten bogaty i zróżnicowany zespół połączył we wspólnym brzmieniu Martin Schwarz. Z dziećmi i młodzieżą gitarową przez 5 dni minionego tygodnia pracowali: Tatiana Stachak, Marek Nosal, Martin Schwarz, Petr Saidl, Michał Nagy, Paweł Kwaśny, Michał Pindakiewicz, Helena Siatkowska, Marcin Siatkowski i Oleg Dyyak. Pod ich mistrzowskim kierunkiem uczniowie nie tylko doskonalili swój warsztat, ale również stworzyli zespoły, które zagrały muzykę gitarową i aranżowaną z gitary, we wszystkich odcieniach: od klasyki po rock, od wzruszającej małych czarodziejów wsłuchujących się w możliwości 6 strun i progów po brawurowe i porywające wykonania przyszłych mistrzów instrumentu. 
Ponieważ Warsztaty od początku maja formułę interdyscyplinarną, by, jak mówił Michał Nagy, otwierać uczniów szkół muzycznych na bogactwo sztuki i pogłębiać ich formację, w tym roku w meandry sztuki fotograficznej i radiowej wprowadzali ich - a  także słuchaczy i widzów wydarzeń festiwalowych  - Tomek Sikora i Andrzej Sułek. Efekty ich pracy z uczestnikami Warsztatów można było obejrzeć i posłuchać dzień wcześniej - w piątek w  sali GOK. Tomek Sikora zaprezentował montaż filmów zrealizowanych przez uczestników do nagranej przez nich muzyki - gorąco oklaskiwany przez widownię. Andrzej Sułek zmontował z kolei wywiady przeprowadzone przez uczestników w bardzo ciekawe słuchowisko radiowe. 
Po koncercie finałowym przyszedł czas na podziękowania. Susanne i Michał Nagy dziękowali muzykom, którzy przybyli, by pracować z uczestnikami tegorocznych Warsztatów, Rafałowi Drewnianemu - mistrzowi inżynierii dźwięku, Małgorzacie Flis - autorce grafiki festiwalowej i wielu innym osobom, które przyczyniły się do przebiegu tego festiwalowego tygodnia, a także gospodarzom miejsc, w których odbywały się Warsztaty oraz Gminie Lanckorona, GOK-owi i partnerowi głównemu - Województwu Małopolskiemu. Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe wśród 10 innych wydarzeń, zostały zaproszone przez Województwo Małopolskie do programu Wizytówka Małopolski. 
Na zakończenie Festiwalu przybył wójt Tadeusz Łopata, który dziękował organizatorom za wszystkie festiwale i za dni w Lanckoronie pełne muzyki i zaprosił na następny rok. 
Susanne i Michałowi i prezesowi Terra Artis Leszkowi Mikosiowi dziękowali także "warszatatowicze",a przedstawiciele stowarzyszeń lanckorońskich przyznali im medal "Piękno sztuki" za pracę społeczną na rzecz Lanckorony, zaprojektowany przez Kazimierza Wiśniaka.
Tak oto zakończyły się XIV Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie i Festiwal Terra Artis, a my już czekamy na XV - jubileuszowe w przyszłym roku.

                                                                                            
Nasi przyjaciele

Restauracja Verona

veronalanckorona.pl

Towarzystwo Przyjaciół Lanckorony

tpl.lanckorona.pl

Te­atr Fi­gur Kraków

teatrfigur.pl

„OGNISKO TERRA ARTIS”

www.terraartis.eu

Zespół Szkół w Lanckoronie

zswlanckoronie.internetdsl.pl

Zespół Szkół w Izdebniku

sp-izdebnik@krakow.home.pl

Stowarzszenie Akolada Izdebnicka

www.facebook.com/akolada.izdebnicka

FALKOSHOW

www.falkoshow.pl

NBS

Hotel Modrzewiówka

http://www.modrzewiowka.eu/

Gminna Biblioteka Publiczna w Lanckoronie

https://www.facebook.com/malopolskiinstytutteatralny

Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego

Agencja Artystyczna GAP

http://www.fundacja.e-gap.pl/

U Maciejowej

http://umaciejowej.pl/
Informujmy, że Administratorem Danych Osobowych jest Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie z siedzibą przy ul. Krakowska 8, 34-143 Lanckorona, tel.33 876 35 67.
Kontakt do Inspektora Ochrony Danych 33 876 35 67.
Przesyłane dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu prowadzenia korespondencji.
Każda osoba przesyłając wiadomość zawierającą jej dane osobowe drogą elektroniczną ma prawo dostępu do tych danych, żądania ich usunięcia, sprostowania, ograniczenia przetwarzania lub sprzeciwu wobec ich przetwarzania w związku z jej szczególną sytuacją, a także prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

-->
Pozostałe aktualności
Warsztaty LATO W TEATRZE
2020-08-21
Kończymy dwutygodniową przygodę z teatrem, tańcem, śpiewem i zabawą. Zobaczcie co robiliśmy w ramach półkolonii lato w teatrze.
Półkolonia - "Lato w teatrze"
2020-08-10
Informujemy, że w dniach od 10.08-22.08 na terenie Ośrodka Kultury odbywać się będzie półkolonia artystyczna "Lato w teatrze"
URLOP URLOP URLOP
2020-07-24
W dniach 27.07 - 09.08 2020 r.  gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie będzie nieczynny z powodu urlopu pracowników.
Półkolonia LATO W TEATRZE
2020-06-30
Otwieramy nabór na półkolonię dla dzieci w wieku 7 - 14.
GOK nieczynny w dniu 12.06.2020
2020-06-12